• Kawa Panama - Najlepsza kawa z Panamy

  • Parametry

Panama to przepiękny kraj i idealne miejsce dla miłośników kawy. Położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym państwo znajduje się w strefie równikowej. Charakteryzuje się bardzo wilgotnym klimatem na północy i wilgotnym na południu. Panama może pochwalić się wysokiej jakości ziarnami kawowców. Najpopularniejsza kawa ziarnista z Panamy to Geisha - jej nazwa pochodzi od etiopskiej miejscowości. Początkowo Geisha hodowana była na zboczach górskich. Za jej popularność odpowiada jeden z lokalnych rolników. Odseparował on nasiona Geishy od innych gatunków i zgłosił je do konkursu, dzięki czemu zyskała ona światową sławę. Kawa Panama również obecnie odnosi sukcesy w światowych konkursach. Za jej wysoką jakość w dużej mierze odpowiada wulkaniczna gleba bogata w składniki odżywcze. Znaczenie dla jakości ziaren ma także północny wiatr i unikalny mikroklimat odpowiadający za sukcesy upraw. Na uwagę zasługują też staranne zbiory eliminujące zepsute owoce.

Czytaj więcej

Początki kawy z Panamy

Początki uprawy kawowca w Panamie to pierwsza dekada XX wieku. Są one ściśle związane z miastem Boquete, gdzie panują idealne warunki do uprawy kawowców. Na uwagę zasługują żyzne gleby wulkaniczne, odpowiednie nasłonecznienie, opady i czyste powietrze. To właśnie z tego regionu pochodzi kawa panamska oznaczona jako SHG – wysokorosnąca. Kawowce, które rosną na wysokości co najmniej 1300 m n.p.m., charakteryzują się wolniej dojrzewającymi owocami, co sprawia, że ziarna kawy mają pełniejszy profil sensoryczny. Obecnie w Boquete kawa uprawiana jest przez lokalne farmy, takie jak Finca Dos Jefes, Finca Lerida czy Finca la Milagrosa. Uprawia się ją również w Volcan i Renacimiento. W 80% jest to Arabika, a odmiany to m.in.: Typica, Caturra, Catuaí, Burbon i Geisha.

Jaka jest panamska kawa?

Kawa z Panamy charakteryzuje się umiarkowaną i winną kwasowością. Nie można uznać jej jednak za kwaśną, a raczej za przyjemnie orzeźwiającą. Wyczuwalne są w niej nuty kwiatowo-cytrusowe, trawa cytrynowa i miód lipowy. Idealnie nadaje się pod espresso, ale można przyrządzać ją również w dripperze. Jak jeszcze smakuje kawa Panama? Mowa tu o słodkawym smaku i aromacie kwiatów. Uwagę zwracają także nuty owoców tropikalnych, takich jak mango, papaja czy marakuja. Kawy produkowane na panamskich farmach wyróżnia najwyższa jakość pożądana przez wielbicieli kawy na całym świecie. Lokalni rolnicy dokładają wszelkich starań, aby oferować topowe gatunki. Nieustannie doskonalą metody obróbki ziaren i zbiorów, co sprawia, że z każdym rokiem są one jeszcze lepsze.

Jaką kawę z Panamy możesz zamówić w naszym sklepie?

Chcesz sprawdzić, jak smakują czerwone owoce i kwiaty? Idealnie zbalansowana kawa z Panamy – Jaramillo Estate Geisha to świetny wybór dla miłośników Geishy. Bogactwo smaków wydobędziesz z tej kawy, parząc ją w chemexie, dripie lub aeropressie. Niezależnie od metody przyrządzenia możesz mieć pewność wytwornego smaku i wyjątkowych chwil z filiżanką „małej czarnej” w ręce. Masz ochotę na intensywną słodycz i mocno owocowe nuty? Sprawdź, jak smakuje Hard Beans – Panama Finca Deborah. Jej wyborny smak to zasługa wulkanicznej gleby i organicznych nawozów. Warto podkreślić, że na terenie plantacji Deborah nie używa się maszyn zasilanych paliwem ani agresywnych środków ochrony roślin. Z tego względu uprawiana tam kawa ma klarowny i przejrzysty smak. Cynamon, marakuja i pomarańcza - profil sensoryczny w tej odsłonie charakteryzuje kawę Caffea Circulor – Panama Abu Vientiun. Jej aromat to także słodkie kakao i karmel. Ma jedwabiste body, dzięki czemu smak tej kawy jest wytworniejszy, niż można sobie wyobrazić. Nasza oferta obejmuje też kawy pochodzące z innych zakątków świata. Jesteśmy przekonani, że wśród wielu niebanalnych propozycji znajdziesz swój ulubiony trunek. Być może zostaniesz także miłośnikiem nowych smaków i aromatów. Zachęcamy do składania zamówień! W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!